Jolanta Borusiewicz, jedna z najpopularniejszych gwiazd polskiej piosenki lat 70- tych. Już na początku jej kariery, prasa pisała ;..Jola Borusiewicz to mała, filigranowa o dziewczęcej sylwetce, obdarzona nieprzeciętnym ”czarnym głosem” o dużej skali, niesamowitym temperamencie scenicznym piosenkarka.Od najmłodszych lat związana była z teatrem i muzyką. Jako nastolatka wygrała konkurs „Szukamy Młodych Talentów” w Krakowie. To wpłynęło na jej późniejszą karierę i utorowało drogę do współpracy z zawodowymi muzykami. W 1966r. została solistką zespołu Jazz Band Ball, z którym wystąpiła na Festiwalu Jazz nad Odrą i odbyła pierwsze zagraniczne tournee po dawnym ZSRR i Francji. Jolanta Borusiewicz brała udział w wielu Giełdach Radiowych, programach TV, widowiskach muzycznych, m.in w ”Markiza, kochanka, charmaine... Arsene Lupin”, "Przeminęło z wiatrem”. Nagrała dla TV-Kraków recital pt. „Nad jeziorem dzień się budzi”, film dla niemieckiej TV. Koncertowała i nagrywała ze znanymi muzykami polskiego jazzu.

1968 rok był dla niej przełomowy. Kilkakrotnie została laureatką Giełdy Telewizyjnej „Proszę dzwonić” m.in śpiewając utwóry „Dziura w niebie”, „Kto wie”,”Może pokocham cię”.Ten sukces otworzył jej drzwi do „Teatru Wagabunda”, gdzie występowała u boku największych sław polskiego teatru i estrady: Bogusława Kobieli, Mieczysława Czechowicza, Mariana Załuckiego, Lidii Wysockiej, Marii Koterbskiej, Tadeusza Chyły, Jerzego Połomskiego. W 1968 roku wystąpiła po raz pierwszy na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, zdobywając nagrodę za debiut, piosenką „Komu w drogę temu czas”.

Po egzaminie przed komisją Ministerstwa Kultury i Sztuki otrzymała dyplom Zawodowej Piosenkarki pierwszej kategorii. Z„Teatrem Wagabunda” odbyła ponowne tournee, tym razem po Francji, odnosząc wielki sukces.

Jolantę Borusiewicz kojarzymy przede wszystkim z przebojem, „Hej dzień się budzi”, który wylansowała w Opolu w 1969 roku. Nagrodzono ją wówczas specjalną nagrodą ZAKR (Związek Autorów i Kompozytorów Utworów Rozrywkowych) za brawurową interpretację tego utworu. Później występowała w najbardziej prestiżowych imprezach artystycznych w Polsce i poza jej granicami. Nagrywała dla takich rozgłośni jak Deutsche Rundfunk w Kolonii i Dusseldorfie; występowała w programach TV w Pradze, Bratysławie, Dreźnie, Lipsku, Sofii, Belgradzie, Budapeszcie, Zadarze, Soczi, Moskwie, Insbrucku, Wiedniu, Berlinie, Paryżu. Reprezentowała Polskę na festiwalach zagranicznych zdobywając wiele nagród.

W 1973 roku rozpoczęła studia na Wydziale Filozoficzno – Historycznym UJ w Krakowie, nie tracąc kontaktu z piosenką. W tym okresie współpracowała z Estradą Krakowską wraz ze znanymi aktorami scen krakowskich; występowała też w cyklicznym programie TV-Kraków „Spotkanie z Balladą” obok Jerzego Stuhra i Anny Dymnej.

W 1977 r. we Francji poznała Szweda, Bo Widegrena, za którego w 1978 r. wyszła za mąż. Po obronie pracy magisterskiej wyjechała na stałe do Szwecji. Ma dorosłą córkę, wnuka i wnuczkę.
Po nostryfikowaniu dyplomu w Sztokholmie i dodatkowych studiach we Włoszech z zakresu pedagogiki „Reggio Emilia”, podjęła pracę jako pedagog. Przez 25 lat prowadziła wykłady na kursach dla dorosłych w Sztokholmie oraz pracowała z dziećmi i młodzieżą. Założyła Teatrzyk dla dzieci i 100-osobowy chór dziecięcy, z którym przez kilka lat występowała na koncertach.

W latach 1995 - 2000 występowała też ze znanymi szwedzkimi orkiestrami jazzowymi i popularnymi artystami tego okresu.
W 2000 roku rozpoczęła owocną współpracę z muzykiem Leszkiem Jarmułą, który do dzisiaj aranżuje i nagrywa jej piosenki. Wspólnie produkują videa, które można zobaczyć na YouTube. Z Leszkiem Jarmułą występowała na scenach Szwecji i w Polsce. Wielokrotnie organizowała i brała z nim udział w koncertach charytatywnych.
W 2002 r. Jolanta Borusiewicz otrzymała nagrodę Polonii Szwedzkiej (Poloniki) w kategorii Artysta Roku.
W 2006 r. zaangażowała się i zadbała o ochronę i rekonstrukcję pięknej grupy rzeźb Władysława Hasiora, ,,SŁONECZNY RYDWAN” w Södertälje, częściowo zdewastowanej i zarośniętej kosodrzewiną. Dzięki temu i uporządkowaniu terenu wokół rzeźb, „Płonące konie” znowu prezentują się wspaniale.
26 maja 2011 roku odznaczona została ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI, przyznanym przez PREZYDENTA RP, Bronisława Komorowskiego za krzewienie kultury polskiej poza granicami kraju. Uroczyste wręczenie Krzyża odbyło się w Ambasadzie Polskiej w Sztokholmie.

Jolanta Borusiewicz nie tylko pisze teksty do swoich piosenek, maluje także akwarele i fotografuje. W lutym 2012 roku w Sztokholmie odbyła się wystawa jej fotografii ”Zamrożony świat”. Jezioro Melar, nad którym mieszka oraz przyroda wokół są jej największą inspiracją twórczą.

Od ponad 30 lat wspiera organizacje działające m.in. na rzecz dzieci chorych na raka i osób głuchoniemych oraz organizację ochrony środowiska naturalnego - WWF.
Interesuje się filmem, teatrem, muzyką, malarstwem, architekturą wnętrz, sztuką Dalekiego Wschodu, florą, fauną i poezją; pisze wiersze.
Na Festiwalu Poezji „XI WRZOSOWISKO 2010” w Piwnicznej została wyróżniona za wiersz ,,Zagubiona”, który opublikowano w antologii,,TAM GDZIE PŁACZĄ SKAŁY.”

ZAGUBIONA

uniosłam pejzaże rodzinne
do stron całkiem mi obcych
szczęśliwe chwile w dolinach
wspinaczki górskie i kopce
znane uliczki od dziecka
zamieniłam na autostrady
błądziłam w obcych miastach
rozgrywałam szarady
na obce szczyty wchodziłam
próbując skrzydeł IKARA
lecz brakło wiatrów halnych
szarotek
a wiara
że potrafię żyć w oddali
od tego z czego wyrosłam
była tylko złudzeniem
teraz sama sobie
jestem obca...